Tento rok opět proběhl další úspěšný ročník akce Hands on CERN. Cílem této akce bylo seznámit studenty ČVUT s fyzikou, která se zkoumá v laboratoři CERN, především na urychlovači Large Hadron Collider (LHC), a s experimenty, na kterých týmy z FJFI pracují.
V pátek 11.10.2019 si studenti vyslechli dvě přednášky na téma částicové fyziky. První se týkala aktuálních poznatků v tomto oboru, kde Robert Líčeník, student doktorského studia na EJČF na FJFI, studentům představil standardní model částic a základy teorie kvantové chromodynamiky (QCD). Principy urychlování a detekce částic byli diskutovány v druhé přednášce Karlem Šafaříkem, který se po letech strávených v CERNu, kde mimo jiné pomohl založit experiment ALICE, vrátil do Českej republiky na FJFI. O týden později, v pátek 18.10.2019, si studenti mohli samostatně vyzkoušet analýzu reálných dat z experimentu ATLAS.
Na základě aktivní účasti na akci a zaslané motivační eseje, organizátoři vybrali čtrnáct studentů a studentek na exkurzi do CERN. Exkurze se uskutečnila ve dnech 24.-27.11.2019 pod vedením prof. Borisa Tomášika a Dr. Kataríny Křížkovej Gajdošovej, kde si účastníci prohlédli prostory laboratoře a množství experimentů, které se v CERNu uskutečňují. Program exkurze byl nabitý, studenti mohli vidět velící středisko urychlovače LHC a laboratoř magnetů pro tento a budoucí urychlovače, podívali se pod zem ke dvěma ze čtyř velkých experimentů na LHC: LHCb a ALICE, navštívili datové centrum, kde se mimo jiné zpracovávají data z těchto experimentů a mnoho jiných míst.
Akce je organizována katedrou fyziky FJFI v spolupráci z Prague EPS Young Minds.
Ve dnech 14. 1. až 21. 1. 2017 proběhl již 11. ročník Workshopu EJČF, který se opět konal v Bílém Potoce v Jizerských horách.
Jedná se o pracovně-společensky-zábavně-odpočinkovou akci našeho zaměření, kde si studenti a pracovníci zaměření vzájemně prezentují výsledky svého výzkumu. Letos se workshopu zúčastnilo celkem 52 lidí.
Již počtvrté byla také udílena cena za nejlepší prezentace ve třech kategoriích. Oceněnými se stali: Kristýna Kohoutová, Jakub Cimerman a Roman Lavička.
Úspěch studentů EJČF Marka Matase, Jakuba Kvapila a Matouše Vozáka s projektem ParticleGO v soutěži Hackaton na CERN Summer School 2016...
Cenu děkana FJFI - NUVIA 2016 za nejlepší diplomovou práci získala naše absolventka Ing. Katarína Gajdošová. Slavnostní předání této ceny společně s finanční odměnou proběhlo v rámci XXIII. Všejaderné fúze. Gratulujeme !
Fyzikální ústav AV ČR Vás zve na přednášku prof. Benna Willkeho z kolaborace LIGO s názvem "Observation of Gravitational Waves from a Binary Black Hole Merger", která se uskuteční v úterý 29. 3. 2016 v 16:30 v sálu 206 budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1. Na přednášku je nutné se předem registrovat. Více informací naleznete na pozvánce (PDF).
Dne 18. března 2016 v Praze pořádáme další ročník oblíbené akce pro středoškolské studenty s názvem "Hands on Particle Physics in Prague - 12th International Particle Physics Masterclasses". Během této akce se studenti na jeden stanou částicovými fyziky, kteří si poslechnou zajímavé přednášky o fyzice i detektorech, sami si vyzkouší fyzikální analýzu dat z CERN a zúčastní se videokonference s vědci z CERN.
Ve dnech 16.-23.1.2016 proběhl už desátý ročník Workshopu Experimentální Jaderné a Částicové Fyziky, který se konal v Bílém Potoce u Frýdlantu. Workshopu se zúčastnilo 48 lidí, kde každý měl svůj příspěvek.
Letos, již potřetí, byla také udílena cena za nejlepší prezentace ve třech kategoriích. Oceněnými se stali: Zuzana Gajdošová, Vojtěch Pacík a David Horák.
Period run coordinatorem pro konec roku 2015 byl vybrán Michal Broz, postdoktorand na KF FJFI. Gratulujeme k této prestižní pozici v rámci experimentu ALICE.
Ve dnech 22. až 29. 7. 2015 měla skupina našich studentů a pracovníků možnost prezentovat své výsledky na konferenci Evropské fyzikální společnosti EPS-HEP 2015 ve Vídni, která je v současnosti největší konferencí částicové fyziky v Evropě.
Skupina experimentální a částicové fyziky FJFI ČVUT byla v letošním roce skvěle zastoupena skupinou sedmi účastníků. V paralelních sekcích přednesli své příspěvky Olga a Jan Rusňákovi, Gyulnara Eyyubova, Jana Crkovská, Barbara Trzeciak a Petr Chaloupka. Jako pozvaný host pak v plenárním zasedání vystoupila Jana Bielčíková z Ústavu jaderné fyziky AV ČR, která na FJFI vyučuje a také vede naše studenty. Je třeba podotknou, že toto bylo vůbec první vystoupení českého vědce v plenární sekci této prestižní konference. Velkého úspěchu dosáhla také studentka teprve prvního ročníku magisterského studia Jana Fodorová, která prezentovala poster shrnující výsledky svého výzkumu produkce J/psi mezonu na experimentu STAR a která vyhrála cenu o nejlepší poster v obrovské konkurenci celkem dvě stě příspěvků. Všem účastníkům gratulujeme a děkujeme za velmi úspěšnou reprezentaci naší fakulty.
Dnes, 14.7.2015, CERN (Evropská laboratoř pro jaderný výzkum) vydal tiskovou zprávu o objevení pentakvarku, zcela nové částice, na experimentu LHCb, který je součástí urychlovače LHC.
Strana 1 z 3