Hands on CERN 2019

78120293 539993616584901 1916691669088993280 nTento rok opět proběhl další úspěšný ročník akce Hands on CERN. Cílem této akce bylo seznámit studenty ČVUT s fyzikou, která se zkoumá v laboratoři CERN, především na urychlovači Large Hadron Collider (LHC), a s experimenty, na kterých týmy z FJFI pracují.
V pátek 11.10.2019 si studenti vyslechli dvě přednášky na téma částicové fyziky. První se týkala aktuálních poznatků v tomto oboru, kde Robert Líčeník, student doktorského studia na EJČF na FJFI, studentům představil standardní model částic a základy teorie kvantové chromodynamiky (QCD). Principy urychlování a detekce částic byli diskutovány v druhé přednášce Karlem Šafaříkem, který se po letech strávených v CERNu, kde mimo jiné pomohl založit experiment ALICE, vrátil do Českej republiky na FJFI. O týden později, v pátek 18.10.2019, si studenti mohli samostatně vyzkoušet analýzu reálných dat z experimentu ATLAS.
Na základě aktivní účasti na akci a zaslané motivační eseje, organizátoři vybrali čtrnáct studentů a studentek na exkurzi do CERN. Exkurze se uskutečnila ve dnech 24.-27.11.2019 pod vedením prof. Borisa Tomášika a Dr. Kataríny Křížkovej Gajdošovej, kde si účastníci prohlédli prostory laboratoře a množství experimentů, které se v CERNu uskutečňují. Program exkurze byl nabitý, studenti mohli vidět velící středisko urychlovače LHC a laboratoř magnetů pro tento a budoucí urychlovače, podívali se pod zem ke dvěma ze čtyř velkých experimentů na LHC: LHCb a ALICE, navštívili datové centrum, kde se mimo jiné zpracovávají data z těchto experimentů a mnoho jiných míst.

Akce je organizována katedrou fyziky FJFI v spolupráci z Prague EPS Young Minds.

Workshop EJČF 2017

IMGP7714


Ve dnech 14. 1. až 21. 1. 2017 proběhl již 11. ročník
Workshopu EJČF, který se opět konal v Bílém Potoce v Jizerských horách.

Jedná se o pracovně-společensky-zábavně-odpočinkovou akci našeho zaměření, kde si studenti a pracovníci zaměření vzájemně prezentují výsledky svého výzkumu. Letos se workshopu zúčastnilo celkem 52 lidí. 

Již počtvrté byla také udílena cena za nejlepší prezentace ve třech kategoriích. Oceněnými se stali: Kristýna Kohoutová, Jakub Cimerman a Roman Lavička.

 

 

 

Číst dál...

Úspěch studentů EJČF na CERN Summer School 2016

Úspěch studentů EJČF Marka Matase, Jakuba Kvapila a Matouše Vozáka s projektem ParticleGO v soutěži Hackaton na CERN Summer School 2016...

Číst dál...

Cena děkana FJFI - NUVIA 2016 za nejlepší diplomovou práci

Cenu děkana FJFI - NUVIA 2016 za nejlepší diplomovou práci získala naše absolventka Ing. Katarína Gajdošová. Slavnostní předání této ceny společně s finanční odměnou proběhlo v rámci XXIII. Všejaderné fúze. Gratulujeme !

Číst dál...

Informační schůzka pro budoucí studenty EJČF

Číst dál...

Přednáška o gravitačích vlnách

Fyzikální ústav AV ČR Vás zve na přednášku prof. Benna Willkeho z kolaborace LIGO s názvem "Observation of Gravitational Waves from a Binary Black Hole Merger", která se uskuteční v úterý 29. 3. 2016 v 16:30 v sálu 206 budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1. Na přednášku je nutné se předem registrovat. Více informací naleznete na pozvánce (PDF).

 

International Particle Physics Masterclasses 2016

Dne 18. března 2016 v Praze pořádáme další ročník oblíbené akce pro středoškolské studenty s názvem "Hands on Particle Physics in Prague - 12th International Particle Physics Masterclasses". Během této akce se studenti na jeden stanou částicovými fyziky, kteří si poslechnou zajímavé přednášky o fyzice i detektorech, sami si vyzkouší fyzikální analýzu dat z CERN a zúčastní se videokonference s vědci z CERN.

Číst dál...

Workshop EJČF 2016 úspěšně za námi

12604720 1018281581551231 7662600730608897542 o Ve dnech 16.-23.1.2016 proběhl už desátý ročník Workshopu Experimentální Jaderné a Částicové Fyziky, který se konal v Bílém Potoce u Frýdlantu. Workshopu se zúčastnilo 48 lidí, kde každý měl svůj příspěvek.

Letos, již potřetí, byla také udílena cena za nejlepší prezentace ve třech kategoriích. Oceněnými se stali: Zuzana Gajdošová, Vojtěch Pacík a David Horák.

Číst dál...

Experiment ALICE bude řídit pracovník z KF FJFI!

alicePeriod run coordinatorem pro konec roku 2015 byl vybrán Michal Broz, postdoktorand na KF FJFI. Gratulujeme k této prestižní pozici v rámci experimentu ALICE.

 

Číst dál...

Skvělá prezentace FJFI na konferenci EPS-HEP

eps hep2015Ve dnech 22. až 29. 7. 2015 měla skupina našich studentů a pracovníků možnost prezentovat své výsledky na konferenci Evropské fyzikální společnosti EPS-HEP 2015 ve Vídni, která je v současnosti největší konferencí částicové fyziky v Evropě.

Skupina experimentální a částicové fyziky FJFI ČVUT byla v letošním roce skvěle zastoupena skupinou sedmi účastníků. V paralelních sekcích přednesli své příspěvky Olga a Jan Rusňákovi, Gyulnara Eyyubova, Jana Crkovská, Barbara Trzeciak a Petr Chaloupka. Jako pozvaný host pak v plenárním zasedání vystoupila Jana Bielčíková z Ústavu jaderné fyziky AV ČR, která na FJFI vyučuje a také vede naše studenty. Je třeba podotknou, že toto bylo vůbec první vystoupení českého vědce v plenární sekci této prestižní konference. Velkého úspěchu dosáhla také studentka teprve prvního ročníku magisterského studia Jana Fodorová, která prezentovala poster shrnující výsledky svého výzkumu produkce J/psi mezonu na experimentu STAR a která vyhrála cenu o nejlepší poster v obrovské konkurenci celkem dvě stě příspěvků. Všem účastníkům gratulujeme a děkujeme za velmi úspěšnou reprezentaci naší fakulty.

Ohlášen objev pentakvarku na LHC!

Pentakvark
Vznik pentakvarku z Lambda B hadronu.

Dnes, 14.7.2015, CERN (Evropská laboratoř pro jaderný výzkum) vydal tiskovou zprávu o objevení pentakvarku, zcela nové částice, na experimentu LHCb, který je součástí urychlovače LHC.

 

 

 

Číst dál...

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me