ATLAS - Články a novinky

První společný výsledek LHC a Tevatronu

Týmy experimentů ATLAS a CMS z urychlovače LHC v CERN, DØ a CDF z urychlovače Tevatron z FNAL spojili své výsledky na měření hmotnosti top kvarku a vydali novou nejpřesnější hodnotu hmotnosti top kvarku.

 

Top kvark je zatím nejtěžší objevená částice, která byla objevena na experimentech a CDF na urychlovači Tevarton ve Fermino národní urychlovačové laboratoři (FNAL) u Chicaga. Top kvark se považuje za elementární částici se spinem 1/2 a elektrickým nábojem +2/3e, který díky své vysoké hmotnosti žije po velice krátkou dobu a nejčastěji se rozpadá na intermediální boson W a bottom kvark.

Týmy experimentů ATLAS, CMS, a CDF spojili své dílčí výsledky na měření hmotnosti top kvarku a stanovili novou nejpřesnější hodnotu hmotnosti top kvarku na 173,34±0376 GeV/c2. Jedná se o první výsledek, který vznikl za spolupráci týmů z obou urychlovačů obou laboratoří.

Přesné měření hmotnosti top kvarku umožní vědcům přesněji ověřit teorii, která popisuje spojení top kvarku, Higgsova bosonu a nosiče elektroslabé interakce - W bosony. Kombinace výsledků měření těchto tří částic umožní teoretickým fyzikům otestovat úplnost Standardního modelu elementárních částic.  

 

Nová hmotnost top kvarku.
Nová kombinovaná hmotnost top kvarku.

 

Odkazy:

 

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me